Helytörténeti kutatások Esztergom határában.

Kutatások az esztergomi szőlőhegyeken. Danyi Zsolt 2018-tól napjainkig

                                    Malonyai út /pincesor/

 

 Malonyai út a Diósvölgyi útból nyílik, gyakorlatilag egy völgyben helyezkedik el. Diósvölggyel, Borzheggyel és az Öreg kúriával határos. Területe 107669 m2, ebből önkormányzati tulajdon 18457 m2. Erdősült terület 26287 m2, jellemző fafaj az akác. A völgyben felfelé vezető vezető út hossza Kismalonyaiban levő elágazásával együtt 874 méter. Az utak murvázottak, jól járhatóak. A völgy felső részén található egy 122 méter hosszú vízelvezető árok. Az út elején jobb oldalon zárt sorban 15 db présház található, összesen az út szélén 33 pince lelhető fel, ezek jelentős része présházas és a többi sima lyukpince.

Az út alsó egyharmadánál található egy nyomós kút melynek vize nem ivóvíz és ezzel a kúttal szemben egy kő talapzatos öntöttvas kereszt. Talapzatának felirata: Áthelyezve felújítva 1993 Malonyai úti gazdák. A helyi hagyomány úgy tartja hogy a török kiűzése utáni első plébános Malonyay Pál volt akinek ebben az útban voltak birtokai és ebben az útban állította fel a város első útszéli keresztjét a vallásos lelkület felébresztése érdekében, valamint a hálából a török alóli felszabadulás emlékére.

Malonyai Pál 1660 táján született, 1724 január 28.-án halt meg. Pappá 1684-ben szentelték. 1689-től plébános Lancsár, Báhony majd Galánta településeken. 1696-ban Vízivárosban majd 1699-től Esztergomban plébános. 1709-től Cikádori apát címet kapja. 1713-ban kinevezik kanonoknak, a káptalani birtok prefektusa. 

Az általa állított kereszt az idők során tönkrement és erre a régi hagyományra utalva állították 1993-ban a jelenlegi keresztet a Malonyai út gazdái. Maga a vas kereszt eredetileg a Szent Anna / Csalamádé/ temetőben állt de az idők folyamán ledőlt, sorsára hagyták és rossz állapotba került. Az önkormányzat engedélyével került a jelenlegi helyére, erre utal az "áthelyezve" felirat a talapzatán. Itt meg kell említeni Böszörményi Balázs nevét aki lelkes lokálpatrióta volt és tevékenyen vett részt a kereszt felállításában együtt a többi gazdával. Az ő telke az út tetején található ahol az út elkanyarodik jobbra és rövidesen véget ér nem sokkal a telke után. A kanyarban egy pad található mely 2020-ban néhány méterrel át lett helyezve.

A török időkben Esztergom 1595 évi ostromához kapcsolódóan harcok színhelye e táj, amikor is Mansfeld Károly serege visszaveri a Buda felől támadó török felmentő sereget. A területen a XVII.-XVIII. század fordulója óta bizonyíthatóan szőlőművelés folyt de a közelben Kr.u. IV. századból származó római bronzpénzek lerültek elő. Ezek valószínűleg a Diósvölgyben állt egykori villagazdasággal összefüggésben kerültek a földbe. A Malonyai út tetején levő egykori szőlők felső végén húzódik az az avar kori földsánc mely Diósvölgy felől a Sashegy irányába vezet. Tehát ősidők óta ember által művelt területről beszélhetünk. A szőlőművelésre mint ahogy a város határában máshol is, így itt is súlyos csapást mért a XIX. század végén a filoxéra. Ezután a szőlőket újra telepítették a magasabban fekvő területek kivételével, ezek mára erdővel borított területek. Ezeken a területeken néhány XIX. század végéről származó pénz és egyéb e korszakra jellemző tárgy került elő.

A második világháború során több család is itt húzta meg magát arra számítva hogy e területet el fogják kerülni a harcok. Valójában azonban a harcok sűrűjébe kerülve töltöttek el itt három hónapot, gyakran fosztogató szovjet katonáknak kitéve. Ivóvízért Diósvölgyre a forrásra jártak amely gyakran csak éjjel volt lehetséges a front közelsége miatt. A környék a mai napig tele van a világháború nyomaival, töltényhüvelyek, légvédelmi lövedékek maradványai, stb. Idős emberek elbeszélései szerint komoly légicsaták zajlottak a terület fölött. Az Öreg kúria dűlő felőli magaslaton egy magyar légvédelmi löveg is működött. A löveg kezelő személyzete szovjet repülőgépekkel vívott csata során az utolsó emberig elesett. Sírjuk valószínűleg ma is ott található. 

A Malonyai úti gazdákra mindig jellemző volt egyfajta öntudat, összetartás mely az 1960-as Tsz szervezés után is megtartotta az itteni közösséget. Jellemző erre hogy még néhány éve is élt az a szép szokás hogy újév napján az elsőként kiérkező felírta a többi pince ajtajára az újévi köszöntést, BUÉK és az aktuális évszám. Sajnos mára az idősebb generáció kihalásával ez a közösségi élet egyre inkább elmúlóban van, több helyre is hajléktalanok vagy az ország más részeiről idejött emberek költöztek és költöznek. Ezek a beköltözők jellemzően deklasszálódott társadalmi réteghez tartoznak.

2018mindenfele_112.jpg

Kereszt a Malonyai úton.

---------------------------------------------------------------------------

keresztek2019_024.jpg

Pincesor a Malonyai úton.

-----------------------------------------------------------------------------

keresztek2019_032.jpg

 

Kút a Malonyai úton. Ugyanilyen típusú kút található a Cigánykút forrásnál is. Valószínűleg az 1900-as évek elejéről származik. 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 25
Heti: 142
Havi: 495
Össz.: 42 244

Látogatottság növelés
Oldal: Malonyai út /pincesor/
Helytörténeti kutatások Esztergom határában. - © 2008 - 2024 - avarkozpontesztergom.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »