Brandt villa
Esztergomból Dobogókő irányába vezető út mellett, a Barátkút felé vezető út elágazása előtti területnek Brandt villa a neve. Az elnevezés onnan ered, hogy azon a területen állt Brandt Vilmos vadászháza és az állandóan ott lakó vadőr háza is. Ez utóbbi mára nyomtalanul megsemmisült.
Néhány szó Brandt Vilmosról. Ő 1888-ban született Erdélyben Désen, Brandt Viktor földbirtokos és Csernátoni Ilona házasságából. Pest vármegyében, Ócsán hunyt el 1952-ben. Az első világháború előtt zsibói főszolgabíróként dolgozott, majd 1920-tól Budapestre kerül. Békés vármegye főispánjává választják 1921-ben, e tisztségét 1924-ig látta el. A két világháború között országgyűlési képviselő volt, a parlament elnőki tisztét is betöltötte. A Magyar Egységes Párt országos elnöke.
Brandt Vilmos arcképe
Esztergomban 1930-tól 1944-ig bérelte a vadászati jogot a város erdőterületeinek egy részén. Ekkor vásárolta meg 1934-ben Tóth Szalkai Imrétől azt a korábban mezőgazdasági területet, ahová felépíttette vadászházát, illetve a vadőr szolgálati lakását. Ez a terület az 1886-os kataszteri térkép, illetve a hozzá tartozó telekkönyv szerint a 19. század végén Haubenthaller Mátyásné, Szenczi József földműves, Grósz Antal vendéglős tulajdonát képviselte.
A Brandt villa az 1941-es katonai felmérés térképén.
Brandt Vilmos vadászháza a második világháború harcai során megsemmisült, maradványai azonban még megtalálhatóak a térkép által jelzett területen. A maradványok alapján kőből épült az épület, a helyiség járófelületét pirosra festett beton alkotta. Feltételezhető hogy eredetileg pince is volt az épület alatt.